Informacje w podsumowaniu zamówienia

Złożenie zamówienia oznacza zawarcie umowy sprzedaży. Sprzedawca będzie informował na wskazany adres e-mail o postępach w jego realizacji.

Hacele 5 szt. rok. prod. 1941

Termin realizacji: 7 dni roboczych
Cena: 100,00 zł 100.00
brutto
ilość szt.
dodaj do obserwowanych
Pin It

Opis

Hacele 5 szt. rok. prod. 1941 woreczek z logo 9dots.pl, pudełko z instrukcją.

Hacele (także: hacle, sztole, sztulki, sztule, sztrule, ciupy, krypcie, koble) – podwórkowa gra towarzyska, popularna wśród dzieci i młodzieży, zwłaszcza w latach 80. XX w. Etymonem nazwy gry, jest hacel, czyli element do podków końskich. Gra polega na podrzucaniu rozłożonych na dłoni haceli (lub kamyków) i łapaniu ich na wiele wymyślnych sposobów. Wymaga od gracza koordynacji ruchowej, zwinności i spostrzegawczości,doskonale wyrabiają refleks. Do gry używa się najczęściej pięciu elementów. Dowolna liczba graczy (poczynając od dwóch, kończąc zazwyczaj na czterech) potrzebuje pięciu niewielkich rzeczy. Najlepiej nadają się do tego kamyki, ale mogą być też orzechy, kostki lub inne małe przedmioty.Gra dzieli się na część punktową i bez punktową. W pierwszej kolejności każdy gracz musi wykonać zadania z części bez punktowej. Nazywane kolejno "jedynki", "dwójki", trójki", "czwórki" i "piątki". W części punktowej wykonywane są tzw. "łapki". Każdy gracz wykonuje kolejno zadania aż do pomyłki, kiedy to traci swoja kolejkę.

  • Jedynki - gracz rzuca hacle na podłoże po czym wybiera jeden z nich. Podrzuca wybrany hacel do góry a międzyczasie podnosi jeden z hacli z podłoża tak by nie dotknąć pozostałych hacli a następnie łapie podrzucony wcześniej hacel. Tak zebrany hacel odkłada na bok i powtarza czynność z pozostałymi haclami.
  • Dwójki - jak jedynki tyle że gracz zbiera po dwa hacle.
  • Trójki - jak jedynki (czy dwójki) tylko do zebrania jest trzy i jeden hacel. W dowolnej kolejności.
  • Czwórki - jak jedynki tylko do zebrania są wszystkie cztery hacle naraz.
  • Piątki - jak jedynki tyle, że tym razem gracz nie odkłada zebranych hacli na bok, tylko cały czas trzyma je w ręku.
  • łapki (też dziesiątki) - wszystkie hacle trzymane są w dłoni nachwytem (tak by wierzch dłoni był do góry). Gracz podrzuca hacle tak by spadły na wierzch dłoni. Następnie podrzucić te hacle, które były na ręku i załapać je nachwytem. Cały czas mając grzbiet dłoni ku górze. Aby zdobyć punkty za złapane hacle należy bez pomyłki wykonać część nie punktowaną zaczynając od jedynek gdy złapało się jeden hacel, dwójek gdy dwa itd. Wyjątkiem jest gdy gracz złapie wszystkie pięć hacli, wtedy punkty zaliczane są od razu. W zależności od wariantu gry za łapkę nalicza się dziesięć punktów lub sto.

Można grać również rundami. W pierwszej rundzie, łapie się po kolei po jednym kamyku, w drugiej po dwa, w trzeciej trzy plus jeden, w czwartej wszystkie cztery. Odmiana rozgrywana przez izraelskie dzieci w wieku szkolnym jest znana jako kugelach lub Chamesh Avanim (חמש אבנים, „pięć skał”). Do gry służy pięć metalowych kostek. Istnieje również koreańska wersja gry, gonggiHacele wymieniane są jako jeden z symboli PRL. Ówczesne metalowe hacele, jako mało precyzyjny produkt metalurgiczny, posiadały ostre, niedopracowane krawędzie, stąd podczas gry często dochodziło do lekkich obrażeń i obtarć wierzchnich stron dłoni zawodników.

Źródło: wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Hacele

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl